Kuperoza je stanje kože koje se manifestuje kroz vidljive, proširene kapilare na licu, posebno u predelu obraza, nosa i brade. Krvni sudovi stvaraju mrežastu strukturu crvenkastih ili plavičastih linija, dajući koži neujednačen ton. Iako kuperoza sama po sebi nije medicinski ozbiljno stanje, može biti estetski izazovna, a u nekim slučajevima i prvi znak osetljive kože sklone iritacijama.
Pored tipičnog crvenila i telangiektazija (nepovratno proširenih kapilara), od simptoma će se javiti i osećaj zategnutosti, kao i tendencija ka isušivanju kože. Kao što je to slučaj sa svim problemima i bolestima kože, kada razumemo uzroke kuperoze i sve tretmane koji su nam na raspolaganju, mnogo je lakše da se ovo stanje uspešno prevaziđe. Pročitajte.
Uzroci kuperoze i faktori rizika
Uzroci kuperoze su uglavnom povezani s oštećenjem kapilara i slabljenjem njihovih zidova. Među najčešćim faktorima koji doprinose razvoju ovog stanja je svakako genetika. Predispozicije za kuperozu nasleđujemo od svojih roditelja, pa su tako osobe sa svetlijim tenom sklonije osetljivoj koži. Ako u porodičnoj istoriji postoji kuperoza, velike su šanse da ćete i sami razviti ovo stanje u nekom trenutku života.
Uzrok mogu biti i ekstremne temperature – izlaganje vrlo toplom ili hladnom vremenu izaziva širenje i skupljanje kapilara, što ih čini vidljivijim. Dodajmo tome i štetan efekat UV zračenja i eto posledica u vidu oštećenja i krhkosti krvnih sudova.
Postoje izvesna istraživanja koja potkrepljuju teoriju da određena hrana može imati uticaja na kožu i razvoj kuperoze. Naime, smatra se da konzumacija alkohola, začinjene hrane i toplih napitaka može pogoršati stanje. Takođe, kao jedan od mogućih faktora i uzroka uzimaju se i hormonalne promene. Trudnoća, menopauza i upotreba određenih lekova mogu izazvati pojavu kuperoze.
Kako razlikovati kuperozu od sličnih stanja?
Simptomatika kuperoze u velikoj meri podseća na rozaceu, međutim, razlika postoji. Dok je kuperoza ograničena na estetske promene u vidu vidljivih kapilara, rozacea je inflamatorno stanje koje uključuje crvenilo, upalne papule i pustule. Pravilna dijagnoza od strane dermatologa ključna je za određivanje odgovarajućeg tretmana i lečenja.
Pročitajte i: Tipovi kože i kako odrediti svoj tip.
Kako tretirati i izlečiti kuperoznu kožu?
Premda kuperoza ne može u potpunosti nestati, postoje tretmani i rituali nege koji mogu značajno ublažiti simptome i ulepšati izgled kože. Uglavnom dermatolozi preporučuju profesionalne laserske tretmane, koji pomažu u uklanjanju vidljivih kapilara. Ova metoda je sigurna, efikasna i daje dugotrajne rezultate. Moguće je primeniti i skleroterapiju, tretman koji se češće koristi za vene na nogama, ali u nekim slučajevima može dati dobre rezultate kod lečenja kuperozne kože lica.
Veliku ulogu u tretiranju kuperoze i ublažavanju simptoma svakako imaju odgovarajući preparati za negu. Potražite kozmetičke proizvode – kreme, losione i serume – koji u svom sastavu imaju vitamin C, jer on pomaže u jačanju zidova krvnih sudova i smanjenju crvenila. Korisno je da preparat sadrži Niacinamid, oblik vitamina B3 umiruje kožu i deluje antiupalno, kao i azelaičnu kiselinu . Naš predlog je Couperose 24h Care, Biodroga formula specijalizovana za kuperozu. U pitanju je proizvod koji ublažava ozbiljnost simptoma, postepeno slabi crvenilo i umiruje upaljenu kožu. Zahvaljujući fitoaktivnim sastojcima iz ekstrakta vinove loze i biljnih ulja, vitaminu E i masnim kiselinama obnavlja oštećenu barijeru kože. U svom sastavu ima i azelainsku kiselinu, koja se inače vrlo efikasno primenjuje u lečenju rozacee, ujedno – hidrira kožu, čini je elastičnijom i podržava ravnomerni ten.
Couperesil formula odlično deluje kod hroničnih upala, umiruje iritacije, a njeni sastojci regenerišu ćelije kože. Antiinflamatorno delovanje nezasićenih masnih kiselina i fitosterola koje ovaj preparat sadrži još jedan je od benefita njegove primene. Svrab i crvenilo se vrlo primetno i relativno brzo povlače.
Promene u načinu života
Kada postavi dijagnozu kuperoze i predloži tretmane i preparate, dermatolog će sugerisati i izvesne promene u životnom stilu. Kuperoznu kožu nikako ne treba nezaštićenu izlagati suncu. Svakodnevno korišćenje kreme sa SPF 30 ili jačim faktorom neophodno je za prevenciju dodatnog oštećenja kapilara. High UV Protection krema SPF 50 je odličan izbor, jer sadrži inovativne UVA/UVB filter sisteme i pruža koži sveobuhvatnu zaštitu od zračenja i prevremenog starenja. Pored toga u svom sastavu ima i višestruko koristan Niacinamid, derivat vitamina B3.
Lekar specijalista će preporučiti i izbegavanje alkohola i začinjene hrane. Preterano ljuta, kisela i slana jela mogu dodatno “upaliti” kožu i iziritirati već proširene i oštećene krvne sudove lica. Kada ograničite ove okidače, to u velikoj meri može pomoći da se crvenilo drži pod kontrolom.
Kućna nega za kožu s kuperozom
Nega kože sklone kuperozi zahteva poseban pristup i korišćenje proizvoda bez parfema i alkohola, kako bi se smanjio rizik od iritacija. Izgradite jaku beauty rutinu tako što ćete odabrati blage preparate za čišćenje kože. Upotreba neiritirajućih sredstava za čišćenje kože bez sulfata je uvek pametno. Predlažemo gel to oil za čišćenje osetljive kože i kože sa rozaceom, čiji je indeks prirodnog porekla čak 98,3%.
Redovna hidratacija je sledeći ključni korak. Obavezno koristite hidratantne kreme koje obnavljaju zaštitnu barijeru kože. Od pomoći su svakako i prirodne umirujuće maske s kamilicom ili zelenim čajem, jer mogu smiriti kožu i smanjiti crvenilo. Za ublažavanje crvenila pogledajte i Biodroga Anti-Redness kolekciju.
Psihološki uticaj kuperoze
Oboljenja kože i problematična stanja lica zaista mogu izazvati emocionalni stres. Vidljive promene na koži često utiču na samopouzdanje, što može dovesti do socijalne povučenosti, bez obzira na uzrast. Razgovor s dermatologom, kao i podrška porodice i prijatelja, igraju ključnu ulogu u prihvatanju ovog stanja. Dakle, ako je kuperoza dijagnostikovana, usmerite svoju pažnju na rešenja – koje tretmane možete koristiti, kako da unapredite rutinu nege, koji okidači čine stanje otežanim. Reagujte na vreme, delujte dosledno i vremenom će se simptomi ublažiti, a koža postati nežnija, zdravija i lepša. Ukoliko na tom putu osetite nelagodnost, pojačanu brigu i jednostavno se osećate loše, obavezno porazgovarajte sa nekom osobom od poverenja, potražite savet i motivaciju da ispratite tok lečenja.
Više je nego očigledno da je kuperoza stanje koje zahteva kontinuiranu pažnju i odgovarajući pristup. Uz kombinaciju profesionalnih tretmana, pravilne nege i zdravih navika, moguće je značajno smanjiti njen “estetski” uticaj na kvalitet života. Možete unaprediti svoju rutinu nege, pojačati samopouzdanje i ublažiti sve nezgodne simptome. Ako sumnjate da imate kuperozu, obavezno se posavetujte s dermatologom za personalizovan plan tretmana i uložite u kozmetičke preparate koji garantuju poboljšanje.
Potražite kod svog kozmetičara tretman za kuperozu.