
Dr. Ivana Vučeljić, dermatolog
Tekst pisala: dr. Ivana Vučeljić, dermatolog
Psorijaza je hronična, ne infektivna bolest koja spada u red najčešćih dermatoza.
Manifestuje se kod genetski predisponiranih osoba gde dodatno opterećenje imunološkog odgovora pojedinca provocirajućim faktorima kao što su infekcije, stres, trauma, određeni lekovi i bolesti, dodatno doprinosi pojavi psorijaze.
Dešava se zapravo to da se bazalni keratinociti (ćelije kože) ubrzano dele, samim tim u većoj meri tj. veći broj njih kreće se ka površini kože. Nagomilvanje korneocita, sada već modifikovanih tj. mrtvih ćelija kože na samoj površini kože stvara zadebljale i ljuskave (perutave) promene.
Kako izgledaju i gde su najčešće raspoređene promene na koži kod psorijaze?
Promene na koži kod psorijaze ispoljavaju se najpre crvenim, jasno ograničenim krugovima koji postepeno bivaju prekriveni srebrnasto belim naslagama koje se ljuspaju tj. perutaju.Ove promene mogu biti praćenje svrabom, peckanjm, osećajem zategnutosti…
Najčešće se javljaju na laktovima, kolenima, temenu glave, lumbalnom delu leđa ali se mogu javiti i na drugim delovima tela.Takođe mogu biti male i lokalizovane ali i velike i generalizovane tj. zahvatiti veliku površinu, nekada i celo telo.
U odnosu na gore navedeno tj. u odnosu na to gde se, u kojoj meri i na koji način manifestuje, psorijaze delimo na više tipova.
Tipovi psorijaze:
1. Plak psorijaza;
Najčešći oblik psorijaze koji zauzima udeo od 80 do 90 % slučajeva.
Latinski naziv za ovaj tip psorijaze je psoriasis vulgaris. Karakterišu je crveni pečati, zadebljali prekrivenim srebrnasto- belim ljuspama koji mogu svrbeti i/ili peckati.
Kada je lokalizovan tip u pitanju najčešća predilekciona mesta su laktovi, kolena, teme glave, donji delo leđa.Plak psorijaza takođe moze biti i generalizovana odnosno zahvatiti celo telo.
U osnovi ovog tipa je autoimuni proces koji aktiviraju T-limfociti koji pokretanjem ovog upalnog procesa, ciklus ćelija u površinskom sloju kože, epidermisu,(ciklus obnove kože), sa dvadeset osam dana skraćuju na tri do pet dana.
Okidač za pokretanje upalnog procesa može biti stres, infekcija; najčešće strepnokokna, upotreba lekaova (npr. beta blokatora, litijuma, antimalarika), trauma kože, pušenje ili alkohol. Diagnoza se postavlja na osnovu kliničke slike, dermoskopije, eventualno biopsije. U lokalnoj terapiji primenjuju se kortikosteroidi, katran, salicilna kiselina, vitamin D3. Kod težih formi dermatolog propisuje sistemsku terapiju. Svetlosna terapija takođe ima primenu ovde i deluje blagotvorno.
2. Gutatna psorijaza:
ovaj tip psorijaze najčešće se javlja kod dece i mladih. Zbog svog karakterističnog izgleda u vidu kapljica rasutih po koži naziv je dobio od latinske reči gutta što znači kap, te je latinski naziv ove bolesti psoriasis guttata.
Karakterisične crvenkaste ,,kapljice“ najčešće su simetrično raspoređene na trupu, nadlakticama, butinama… Najčešće se javlja nakon streptokokne infekcije mada može biti uzrokovana i drugim faktorima kao što su stres, trauma, genetika, određeni lekovi, druge bakterijske ili virusne infekcije.
Dijagnoza se postavlja na osnovu očigledne kliničke slike mada često, bris grla sa nalazom streptokoka, verifikuje dijagnozu. U tom slučaju neophodna je antibiotska terapija dok se lokalno primenjuju kortikosteroidi, vitamin D, emolijensi. Najčešće se simptomi i spontano povlače nekoliko nedelja od infekcije ali se može dogoditi i ne tako dobar ishod da se iz gutatne psorijaze razbije hronična psorijaza.
3. Inverzna psorijaza;
Latinski naziv je psoriasis inversa. Javlja se na mestima na telu gde je povećana vlažnost kože i gde koža trpi trenje ( pazusi, prepone,predeo ispod dojki, genitalna i perianalna regija…).
Specifično kod ovog oblika je da nema ljuspanja ali je zato crvenilo praćeno svrabom i peckanjem. Pojavu ovih promena može uzrokovati stres, hormonske promene, gojaznost, topli i vlažni spoljašnji uslovi ali i neadekvatno odevanje (uska odeća, materijali koji provociraju znojenje, nekvalitetne tkanine..), hemijski iritansi poput jakih deterdženata.
Dijagnozu je teže postaviti nego kod prethodno opisanih tipova psorijaze jer nema karakterističnog ljuspanja a često se može pomešati sa gljivičnom infekcijom koja je nezavisna ili prateća pojava ovog tipa psorijaze. Tu su i druge bolesti koje „liče“ pa se često u uspostavljanju dijagnoze pribegava mikrobiološkim brisu kože. U lokalnoj terapiji se zbog osetljivosti područja primenjuju blagi kortikosteroidi kratkotrajno i topikalni imonosupresivni lekovi sa zadatkom da inhibiraju T limfocite koji aktiviraju upalu i pokreću autoimuni odgovor. U slučaju komplikacije primarne bolesti i razvoja sekundarne gljivične ili bakterijske infekcije primenjuju se antifugalni i antibakterijski preparati.
U redovnu higijenu uključuju se blagi proizvodi za pranje podesni i za intimne regije i emolijensi za svakodnevnu negu.
4. Pustulozna psorijaza;
Ovo je ozbiljniji ali srećom ređi oblik psorijaze koji je usled jake upale plaćen pojavom pustila na upaljenoj koži. Kao lokalizovan tip javlja se na dlanovima i tabanima. Generalizovan oblik zahteva hitno medicinsko zbrinjavanje jer predstavlja životno ugrožavajuće stanje. Do ovog iznenadnog stanja može dovesti nagli prekid kortikosteroidine terapije, infekcije, hormonalni disbalans, trudnoća, stres, određeni lekovi. Za uspostavljanje dijagnoze kliničku sliku dopunjuju dermoskopski pregled, brisevi, laboratorijske pretrage.
Lokalno se u terapiji primenjuju kortikosteroidi, katran i salicilna kiselina. Sistemska terapija generalizovanog oblika je kompleksna i neretko se odvija u bolničkom uslovima. Primenjuje se i fitoterapija.
5. Eritrodermijska psorijaza;
Najređi ali ujedno i najozbiljniji oblik psorijaze koji može biti potencijalno opasan po život ako se ne leči pravovremeno i adekvatno. Karakteriše je jako velika zahvaćena površina kože i ljuštenje u debelom sloju. Pored jakog svraba i bola, prisutni su i groznica i slabost organizma.
Može doći do dehidratacije i hipotermije. Pored uobičajenih provocirajućih faktora ovde se zanemarena psorijaza ističe kao najčešći uzrok nastanka bolesti. Hospitalizacija bolesnika je gotovo obavezna a podrazumeva stabilizaciju pacijenta, sistemsku terapiju i negu kože koja uključuje blage i neutralne kremove, po potrebi i sterilne obloge.
Pored pomenutih tipova psorijaze postoje još i noktna psorijaza kod koje su pored kože bolešću zahvaćeni nokti na rukama i/ili nogama. Takođe, psorijatični artritis, kada su pored kože bolešću zahvaćeni i zglobovi.
Život sa psorijazom stavlja pred osobu mnoge izazove. Često mnogo veći od onih koji su tu u prvom planu; svrab, bol i perutanje, za neke su psihološki i socijalni pritisci bolesti. Kako je psorijaza očigledna stid i povučenost polako osobu povlače iz društva što potom može dovesti do usamljeničkog načina života, depresije i anksioznosti. Uz psihološku podršku, ispravan životni stil, odgovoran stav prema bolesti i nove mogućnosti bioloških lekova na bolest se može puno uticati i postići kvalitetan život.
Nega kože kod psorijaze
Pomenuli smo već da se u tretmanu (lečenju) kože sa psorijazom po savetu lekara na kožu nanose određeni kortikosteroidnin preparati, katranova, cinkova, salicilna mast i kalciportiol. Pored toga, nega kože je jako bitna jer je ključ za ublažavanje i/ili vraćanje simptoma i sprečavanje pogoršanja.
Za negu se preporučuju proizvodi koji umiruju kožu, smanjuju upalu i obnavljaju kožnu barijeru. Posebno je bitno da proizvodi budu iz programa medicinske nege te ćemo vam dati smernice za neke proizvode iz Biodroginog medicinskog programa.
Za početak čišćenje kože!
Pranje i čišćenje koze uvek je prvo i osnovno! Pominjali smo koliko su kod psorijaze česte komplikacije poput bakterijskih infekcija te ovde, čišćenju dajemo još veći značaj. Kožu treba prati mlakom vodom bez dugog zadržavanja kako hidrolipidni film koji predstavlja prirodnu kožnu barijeru ili štit kože, ne bi bio dodatno poljuljan i narušen, kao i mikrobiom kože.
Takođe je bitno da proizvodi za pranje budu blagi tj. da ne remete ph kože, da ne sadrže mirise i boje kao najčešće iritanse ili pak alkohol koji bi dodatno isušivao kožu.
Mnogo više od toga nudi vam „Gel to oil za čišćenje osetljive kože i kože sa rozaceom„. Ekstrakt biljke Anone suprotstavlja se upalnim procesima na koži dok mlečna kiselina iz ovog proizvoda daje podršku prirodnom vlažećem faktoru kože i kožnom mikrobiomu što osigurava adekvatno snabdevanje kože vlagom i odrzavanje optimalne ph vrednosti koja je od izuzetnog značaja za proces deskvamavije (odbacivanje izumrlih ćelija kože).
Uljane komponente ovog proizvoda hrane i jačaju kožu, pružajući komfor bez peckaanja, svraba, zatezanja i perutanja. Potpuno je bezbedan za pranje lica, tela, intimne regije.
Hidratacija kože je posebno važna i postiže se upotrebom emolijenasa i humektanasa u kremovima.Kada proizvod poput „Instant hidratacija za negu veoma suve kože “ sadrži aktivne sastojke koji sinergički rade na vlaženju kože, vezivanju vlage i sprečavanju gubitka tj. odavanja iste možete biti sigurni da on nudi sve što vam treba.
Hijaluronska kiselina, alginat i polulan zajedno sa glicerinom, ureom i L-serinom trenutno i trajno poboljšavaju vlažnost kože.Ceramidi i uljani komleks dodatno doprinose nezi, očuvanju vlažnosti i zaštiti kože.